Lista aktualności Lista aktualności

„Budujemy MOST”

„Budujemy MOST” to niezwykły projekt powstały z inicjatywy Szkoły Podstawowej w Cieplicach, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Kulturalno – Oświatowych i Gospodarczych w Dąbrowicy, we współpracy z Zagrodą edukacyjną „W Międzyczasie”. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021.

W dniach 22 i 23.07.2020 roku mieliśmy zaszczyt gościć uczestników projektu. Współorganizowaliśmy warsztaty „Co w lesie piszczy?”. Pierwszego dnia młodzi pasjonaci przyrody licznie stawili się na terenie obiektu edukacyjnego „Zielona Klasa” w Leśnictwie Witoldówka. Tematem przewodnim spotkania było badanie lasu zmysłami. Nasi goście podążali przez las z zamkniętymi oczami kierując się jedynie dźwiękiem. Zmysł wzroku z kolei niezbędny był podczas spaceru w koronach drzew. Podczas tej zabawy zerkając w lusterko można było wznieść się bardzo wysoko, w okolice nieczęsto uczęszczane przez ludzi. Na koniec zajęć dzieci zbudowały żywe drzewo oraz zabawiły się w Indian. Trudno opuścić las bez zabawy w Indian, prawda?

Drugiego dnia także otwieraliśmy zmysły na nowe doświadczenia i bodźce. Uczestnicy warsztatów gościli tym razem w  siedzibie Nadleśnictwa. Podczas spaceru po arboretum dzieci zebrały kwiaty i części roślin, z których w dalszej kolejności za pomocą moździerza powstały … naturalne perfumy! Tak, nad trawnikiem pełniącym rolę fabryki perfum rozpościerał się wielobarwny aromat, oryginalny i niezwykle przyjemny dla zmysłu węchu. Kolejna zabawa pozwoliła uaktywnić zmysły orientacji i dotyku. Dzieci z zasłoniętymi oczami spacerowały wśród drzew wzdłuż rozciągniętej liny. Trzeba było wyostrzyć zmysły i poświęcić sporo uwagi temu, by pokonać zwodniczą trasę na której niespodziewanie wyrastały drzewa. „Znikające obrazy” to zabawa, która pomogła wyzwolić w naszych gościach duszę artysty. Za pomocą takich materiałów jak kasza, zboże, mąka, ziarna, przyprawy i rośliny każdy mógł zostać malarzem, stworzyć swój obraz, a następnie sprawić by zniknął. Wystarczyło nabrać powietrza w płuca i dmuchnąć, by zadziała się magia.

Na zakończenie warsztatów zorganizowaliśmy konkurs „Czy znasz ty las?”. Było to niejako podsumowanie czasu spędzonego na terenie Nadleśnictwa. Okazało się że nasi goście byli bardzo uważnymi obserwatorami i aktywnymi uczestnikami. Wszyscy zasłużyli na nagrodę i tak też się stało.

Dziękujemy wszystkim tak licznie przybyłym za ogromne zaangażowanie i otwarcie zmysłów na bodźce dobiegające z sieniawskich lasów. Organizatorom gratulujemy wskrzeszenia tak wartościowej inicjatywy, jaką jest „Budujemy MOST”. Wszystkich zapraszamy ponownie do lasu który, jak się okazuje, ma wiele twarzy.  

 

Tekst: Robert Jurkiewicz

Foto: https://www.kulturacieplice.pl, Marta Sęk