Lista aktualności Lista aktualności

„MIĘDZY NAMI W MIĘDZYCZASIE”

„MIĘDZY NAMI W MIĘDZYCZASIE” to tegoroczna nazwa wyjątkowego projektu w którym Nadleśnictwo Sieniawa w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Kulturalno Oświatowych i Gospodarczych w Dąbrowicy wzięło udział!

 W dniu 14 lipca odwiedziła nas BARDZO MŁODA KULTURA CIEPLICE, dla której odbyły się warsztaty przyrodnicze pt.: „Jak czas wpływa na las” w niesamowitej scenerii Leśnictwa Kot, gdzie wspólnie z dziećmi stworzyliśmy leśne obozowisko.
 Spotkanie w lesie rozpoczęliśmy od organizacji miejsca i budowy szałasu, które okazało się niezwykle odpowiedzialnym zajęciem, angażującym wszystkich uczestników! Bo czym był by leśny obóz bez dobrze wykonanego schronienia? A ten wyjątkowy, wybudowany przez nas szałas na czas warsztatów stał się naszym leśnym domem i pokazał nam, jak dużo można wspólnymi siłami stworzyć, dobrze się przy tym bawiąc i przy okazji uczyć współpracy między sobą.
 Podczas warsztatów w lesie ciekawych zajęć nie brakowało! Wspólnie z dziećmi wykonaliśmy „kijki wędrowniczki”, gdzie do zebranych przez siebie kijków, przymocowaliśmy różne przedmioty związane z miejscem: piórka, liście, trawy, sznurki w różnych kolorach, ozdobiliśmy je malując farbami i kredami, tak że każdy kijek był wyjątkowy i niepowtarzalny. Po zajęciach kijki powędrowały z nami do domu przypominając o wspólnym czasie spędzonym w lesie.
 W koronach drzew wykonaliśmy leśne kosmetyki: sole kąpielowe pachnące lasem z dodatkiem naturalnych olejków i pachnących ziół, a także musujące szyszki do kąpieli, które rozbudziły nasze zmysły węchu. Leśną biżuterię z inicjałami dzieci zrobiliśmy z drewnianych koralików i krążków, na których odcisnęliśmy farbą kciuki zostawiając rysunek linii papilarnych. Wystrojeni w tak fantastyczne talizmany coraz bardziej przypominaliśmy leśnych ludzi.
 W miedzyczasie była zabawa „Kulki powoli z górki” rywalizacja, w której każdy zespół musiał wykonać tor przeszkód aby styropianowa kulka jak najwolniej stoczyła się z górki. Zaprojektowanie takiego toru okazało się nie lada wyzwaniem i dostarczyło sporo emocji przy wykonani i przy dopingowaniu!
 Energii do działania dostarczył nam wszystkim zdrowy warzywno – owocowy posiłek przygotowany przez uczestniczki warsztatów, które z ochotą zajęły się „tematami od kuchni” jak przystało na prawdziwe panie domu czyli „obozowiska.”
 Na podsumowaniu był quiz z zagadkami o lesie, wspólne zdjęcia i chwila refleksji nad LASEM, który okazał się cudownym PLACEM ZABAW! Wszystkie te zajęcia sprawiły, że przez chwilę mogliśmy poczuć się jak leśna rodzina, gdyż wspólnie obcowaliśmy z lasem, chodź każdy na swój wyjątkowy sposób. Przyroda niewątpliwie stworzyła dla nas cudowne miejsce, z którego zaczerpnęliśmy coś dla ciała i ducha.

Tekst : Marta Sęk
Zdjęcia: I. Adamczyk, M. Sęk, B. Leja