Lista aktualności Lista aktualności

41 nowych pomników przyrody w Nadleśnictwie Sieniawa

Miło nam poinformować, iż radni z Gminy Adamówka pozytywnie ustosunkowali się do naszego wniosku o ustanowienie pomników przyrody, na terenie Nadleśnictwa Sieniawa. 41 drzew o wymiarach pomnikowych i wyjątkowych walorach przyrodniczych od tego roku podlegają ochronie prawnej. Wiązy, buki, dęby, sosna, modrzew i czereśnia ptasia na terenie leśnictwa Szegdy, Majdan i Pawłowa stanowią nową atrakcję przyrodniczą.

Inicjatywą naszą było, aby wyróżnić wyjątkowe drzewa a zarazem upamiętnić pracę leśniczych pracujących w sieniawskich lasach,  poprzez nadanie imion wybranym drzewom. W związku z tym, że większość z tych okazałych drzew rośnie na trenie Leśnictwa Szegdy (37 sztuk) to nadaliśmy im imiona najdłużej urzędujących leśniczych w tym Leśnictwie, upamiętniając zarówno leśniczych pracujących w lasach Ordynacji Czartoryskich jak i tych pracujących w Lasach Państwowych.

Dwa wiekowe dęby, których obwód w pierśnicy przekracza 4 m otrzymały imiona Ambroży i Marian ku pamięci leśniczych, którzy pielęgnowali i doglądali rosnące dla potomnych drzewostany przedwojennego Rewiru Szegdy. Byli nimi Ambroży Korczak Czupa leśniczy w latach 1887 – 1907 a także Marian Zwoliński leśniczy w latach 1920 – 1948.

Majestatyczne o rozłożystym pokroju buki upamiętniają Jana Małkowskiego, leśniczego Rewiru Szegdy w latach 60 – 70 XIX w, oraz Teofila Skrzata emerytowanego leśniczego Leśnictwa Szegdy i Adamówka w latach 1977 – 2003, jedynego żyjącego, którego imię trwać będzie przez długi czas w tym wyjątkowym drzewie.

Modrzew Józef, upamiętnia pracę leśniczego Deca, który w latach 1957 – 1977 pracował w leśnictwie Szegdy.

 

Tekst: Marta Sęk

Zdjęcia: Marta Sęk, Janusz Starzak