Lista aktualności Lista aktualności

W POSZUKIWANIU LEŚNYCH HISTORII

Kolejny raz, członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno – Historycznego „GALICJA” prowadzili na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Sieniawa, poszukiwania artefaktów z wykorzystaniem wykrywaczy metali. Tym razem poszukiwania odbywały się za zgodą Nadleśnictwa Sieniawa na terenie dawnych leśnych osad.

W dniu 22 maja 2021 roku członkowie stowarzyszenia wspólnie z Nadleśniczym Nadleśnictwa Sieniawa, strażnikami leśnymi oraz harcerzami ze Szkoły podstawowej w Mołodyczu wyruszyli na teren Nadleśnictwa Sieniawa w celu przeszukania miejsc związanych z funkcjonowaniem leśnych osad, które kiedyś były domem dla kilku pokoleń leśników oraz ich rodzin, miejscem pracy a także często były one niejednokrotnie miejscem dramatycznych wydarzeń - świadkiem rabunku i wykonywania wyroków śmierci. Obecnie zaś przyroda stopniowo zarasta te specyficzne „miejsca pamięci” i tylko dzięki przekazom okolicznej ludności oraz na podstawie starych map można odnaleźć jeszcze w naszych lasach tereny w obrębie których posadowione były przedwojenne leśniczówki i gajówki.

Przez kilka godzin udało się nam odnaleźć w miejscach dawnych osad leśnych przedmioty codziennego użytku takie jak: fragmenty żeliwnych garnków, płyt kuchennych, drzwiczek od pieców, kosę, sierp, widły, ostrza motyk, noży. różnej wielkości okucia do beczek i kół, cylinder motocykla świadczące o codziennej pracy zamieszkujących je osób związanej nie tylko z lasem lecz zapewniające egzystencją dla żyjących tam rodzin.

Szczęściem po raz kolejny mógł się pochwalić Krzysztof Opic któremu udało się „namierzyć” i  wykopać wojskową klamrę z godłem carskiego orła oraz prawdziwą „perełkę” - srebrną monetę z 1895 roku należące być może kiedyś do leśnika a zarazem wojskowego oficera.

Po całym dniu pełnym odkrywczych przygód nastąpiło zakończenie przy ognisku na terenie Szkoły Podstawowej w Mołodyczu. Tam członkowie stowarzyszenia mieli okazję podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z harcerzami z zastępu „Młodych odkrywców historii”. Podsumowaniem działań był wykład Dyrektora SP w Mołodyczu – wielkiego pasjonata lokalnej historii dr Jan Kucy na temat wojennych frontów przetaczających się przez tereny Lasów Sieniawskich podczas I i II wojny światowej.  

Wszystkie odnalezione eksponaty zostały zabezpieczone i będą one prezentowane w tworzonej w Nadleśnictwie Sieniawa izbie pamięci poświęconej historii i rozwojowi gospodarki leśnej.

To pierwsza i mamy nadzieje, że nie ostatnia wspólnie zorganizowana „poszukiwawcza akcja” z członkami  Stowarzyszenia Eksploracyjno – Historycznego „GALICJA”. O efektach dalszych prac będziemy informować.

Poniżej zamieszczamy wcześniejsze sukcesy oraz efekty wspólnych działań i prowadzonych poszukiwań na terenie Nadleśnictwa Sieniawa.

https://www.eksploracjagalicja.pl/2020/09/23/www-zwiadowcahistorii-pl/

https://www.zwiadowcahistorii.pl/sensacyjne-znalezisko-z-epoki-brazu-na-podkarpaciu-archeolodzy-sa-poruszeni/?fbclid=IwAR1g1F0Nuh3au_vx9O_g2TH2fY-E7QP8i0fa8A-xVT-VXsEwpDO05Ax1m6U

https://pl-pl.facebook.com/archeologiaUR/posts/2106453906160575?__tn__=K-R

https://www.eksploracjagalicja.pl/o-nas/

Tekst: Andrzej Macina

Zdjęcia: Tomasz Mikulski, archiwum Stowarzyszenia "GALICJA"