Asset Publisher Asset Publisher

Święto Drewna i Lasu – Majdańskie Paleciaki 2022

Tegoroczna majówka w Gminie Adamówka rozpoczęła się 30 kwietnia imprezą w Majdanie Sieniawskim, gdzie zorganizowano Święto Drewna i Lasu „Majdańskie Paleciaki 2022”. Gmina Adamówka, której lesistość wynosi prawie 50 %, w dużej mierze związana jest z lasem i drewnem. Niewątpliwie słynie z aktywnego wykorzystania dóbr lasu, gdzie silne tradycje około leśne podtrzymywane są od kilku stuleci.

Organizatorami imprezy były: Nadleśnictwo Sieniawa i Gmina Adamówka wraz z lokalnymi przedsiębiorcami z terenu gminy związanymi z usługami leśnymi, przemysłem drzewnym, transportem drzewnym. Swój wkład w organizację imprezy mieli także znani producenci maszyn i narzędzi jak Husqvarna i Still, handlowcy, zakłady usług leśnych, koło łowieckie, agencja ubezpieczeniowa, firmy handlująca odzieżą do pracy w lesie, piekarnia, gospodarstwo rolne, kancelaria adwokacka, wszyscy związani są z Gminą Adamówka. Patronatem objęli oraz nagrody ufundowali także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział Przeworsk oraz Starostwo Powiatowe w Przeworsku. Na wyszczególnienie zasługuje firma Zakład Usług Leśnych Ryszard Staroń, która przygotowała w pełni profesjonalny plac, na którym przeprowadzono konkurencje zawodów drwali, spełniający wymogi zawodów szczebla krajowego.

Impreza rozpoczęła się od wspólnego sadzenia drzewek, gdzie posadzono 5 tyś sadzonek buka, które zostały wprowadzone jako drugie piętro w drzewostanie sosnowym. Sadzenie wykonano w ramach projektu prowadzonego przez ARiMR i LP, którego celem jest wzmacnianie ekosystemów leśnych na zmiany klimatu.

W tym samym czasie odbyły się Zawody Drwali, w których udział wzięli przedstawiciele zakładów usług leśnych świadczące usługi na rzecz Nadleśnictwa Sieniawa. Po raz pierwszy w tym roku także Nadleśnictwo wystawiło swojego zawodnika, którym był stażysta Krzysztof Kida. Celem wspólnej rywalizacji było promowanie bezpiecznych i wydajnych technik pracy pilarką oraz przestrzeganie zasad bhp przy pozyskaniu drewna. Przeprowadzono 5 konkurencji: ścinka drzew, najtrudniejsza konkurencja, która wymaga dużego doświadczenia i za którą można było otrzymać największą ilość punktów, kolejne to okrzesywanie, przygotowanie pilarki do pracy, złożona przerzynka kłód i dokładność przerzynki. Pierwszą konkurencję przeprowadzono w Leśnictwie Białobrzeżki, kolejne cztery na stadionie w Majdanie Sieniawskim. W zawodach, wzięło udział dziesięciu zawodników. Pierwsze miejsce zajął Ryszard Staroń, drugie Jacek Peryga, obaj z Zakładu Usług Leśnych wykonujących prace w leśnictwie Szegdy, trzecie miejsce należy do Daniela Zamorskiego, którego firma wykonuje usługi leśne w Leśnictwie Białobrzeżki. Zwycięzcy otrzymali profesjonalne pilarki oraz inne atrakcyjne nagrody, głównie narzędzia leśne.

Jednocześnie odbył się konkurs na zasadach zawodów drwali organizowany dla uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, którzy w niczym nie ustępowali zawodowym drwalom i niejednokrotnie zdobyli bardzo dużą ilość punktów za poszczególne konkurencje.  Na koniec pokaz swoich umiejętności zaprezentował Pan Zenon Sobolewski Mistrz Polski w zawodach drwali z roku 2021, reprezentujący Nadleśnictwo Jarosław. 

            Na imprezie, poza Zawodami Drwali, nie zabrakło licznych innych atrakcji i konkurencji. Firmy przewozowe tj. CZESKAR i Tartak Kuzio zaprezentowały samochody do przewozu drewna.

 W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu w drzewostanie odbył się pokaz pracy harwestera, nasiębierna zrywka drewna prowadzoną przy użyciu ciągnika i specjalistycznej przyczepki z żurawiem. Odbył się także pokaz maszyn do zrębkowa pozostałości drzewnych.

Na stadionie nie zabrakło stoiska Nadleśnictwa Sieniawa, które tego dnia było licznie odwiedzane głównie przez najmłodszych, na których czekały liczne atrakcje. Można było zrobić pamiątkowe zdjęcie przy foto-ściance o tematyce leśnej, zapoznać się z tropami leśnych zwierząt, czy pograć w pamięciową leśna grę memory.

Na imprezie cały czas rozgrywano liczne konkurencje indywidualne jak i zespołowe, nie zabrakło także dyscyplin dla najmłodszych. Wśród konkurencji należy wymienić wbijanie gwoździ na czas, zbijanie palety na czas, przewożenie drewna taczkami, przekładanie drewna stosowego w jarzmach, przeciąganie liny. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs przekładania krążków drewna przy użyciu żurawia tzw. HDS-a montowanego na aucie ciężarowym do przewozu drewna. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji, zarówno dorośli jak i młodsi, zostali udekorowani a nagrody wręczył Wójt Gminy Adamówka Edward Jarmuziewicz w asyście współorganizatorów imprezy oraz zaproszonych gości.  Czas imprezy umilał zespół „TYLKO NIE ONI” a zabawa taneczna trwała do późnej nocy.

Pierwsze Święto Drewna i Lasu w Gminie Adamówka cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że wszyscy zgodnie deklarują, że spotkamy się po raz drugi za rok.

Tekst: Marta Sęk

Zdjęcia: Marta Sęk, Robert Jurkiewicz, Dariusz Baj