Lista aktualności Lista aktualności

Pamiętamy o zmarłych

Na cmentarzach w okolicznych miejscowościach znajdują się groby dawno zmarłych leśników.

Zdarzało się, że latami przechodziliśmy obok nieświadomi faktu, iż pochowani są w nich Ludzie Lasu. Na cmentarzach w Sieniawie, Majdanie Sieniawskim, Cewkowie, w mogiłach dobrze utrzymanych, a także w takich, na których czas odcisnął swoje piętno, spoczywają ludzie, którzy poświęcili życie zawodowe dla dobra sieniawskich lasów. Efekty ich pracy są po dziś dzień widoczne, stanowią namacalne świadectwo zawodu wykonywanego z pasją.

Staramy się kultywować pamięć o latach dawnych, których jesteśmy spadkobiercami. Pamiętamy także o czasach nam bliższych. Pamiętamy o pracownikach Nadleśnictwa Sieniawa, którzy odeszli w ostatnich dziesięcioleciach. W naszej pamięci maluje się ich obraz podczas codziennej wspólnej pracy.

Pamiętamy również o mogiłach rozsianych wśród lasów, z dala od cmentarzy, dróg, zabudowań. Zdarza się, że miejsce pochówku stanowi bezimienny, usypany z ziemi kopiec. Innym razem śródleśna mogiła jest świadectwem historycznych zawirowań, efektem których były ludzkie tragedie.

Delegacja pracowników Nadleśnictwa Sieniawa udała się na cmentarze, a także w głąb lasu, by uporządkować groby i ich otoczenie, a następnie oddać cześć pamięci zmarłym. Zarówno tym, dla których las był miejscem pracy, jak i tym którzy w lesie zakończyli swój żywot.

 

Tekst: Robert Jurkiewicz

Zdjęcia: Marta Sęk