Lista aktualności Lista aktualności

Światowy Dzień Drzewa

Drzewa mają kluczowe znaczenie dla życia na ziemi. Są głównym lądowym producentem tlenu! Producentem drewna! Stanowią najważniejszy składnik lasów, tworząc środowisko życia dla innych roślin i zwierząt.

Tym największym, najciekawszym nadaje się rangę pomników przyrody.

Z okazji Święta Drzewa wybraliśmy dla Was trzy wyjątkowe okazy rosnące w lasach Nadleśnictwa Sieniawa:

Dąb szypułkowy z Leśnictwa Przyjemek - Majestatyczny dąb o potężnych konarach, którego wymiary wynoszą 611 cm w pierśnicy i 21 m wysokości rośnie w oddziale 169 f. Wiek jego szacuje się na ponad 250 lat. Znajdujące się na nim liczne wypróchnienia, dziuple i płaty odstającej kory stanowią dogodne miejsce schronienia i rozrodu wielu gatunków zwierząt.

Sosna zwyczajna z Leśnictwa Przyjemek - Najgrubsza sosna zwyczajna w Nadleśnictwie Sieniawa, znajduje się w oddziale 167 f. Jej obwód w pierśnicy wynosi 340 cm a szacowany wiek to około 200 lat. Piękne, majestatyczne drzewo o rozdwojonym pniu w wierzchołkowej części, góruje nad młodym pokoleniem lasu.

Jodła pospolita z Leśnictwa Witoldówka - Naturalny las to piękne, zdrowe drzewa a obok nich właśnie takie, które zakończyły swoje życie i które zaczynają żyć drugim inny, równie pięknym życiem. Pomnikowa martwa jodła pospolita zachwyca bioróżnorodnością! Pomimo, iż od jakiegoś czasu nie płyną w niej soki witalne, jest miejscem bytowania wielu organizmów ze świata zwierząt, owadów, grzybów i porostów, która jest dla nich źródłem materii i energii potrzebnej do życia. Osobliwością przyrodniczą jest soplówka jodłowa porastająca pień martwej pomnikowej jodły z oddziału 68 a.

 
Tekst i zdjęcia: Marta Sęk