Lista aktualności Lista aktualności

XXI Submisja Drewna KROSNO 2020

We wtorek 18 lutego w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów rozstrzygnięto XXI Submisję Drewna organizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu w tym roku wystawiono 1572 m3 wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości, w tym: dębu –  1070 m3, jaworu – 167 m3, jesionu - 93 m3 i buka – 106 m3 oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej  i wiązu. Nabywcy mieli możliwość oglądania surowca w dniach 11-17 lutego 2020 r. Oferty złożyło 19 firm z Polski, Słowacji, Czech i Włoch. Zakupiły łącznie prawie 1572 metry sześcienne (tylko jedna kłoda nie znalazła nabywcy). Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2106 złotych za metr sześcienny, przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina - 2467 zł.

Najwyższa cena jednostkowa wyniosła 16 150 zł za m3. Zaoferowano ją za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Zakupiła ją firma ze Słowacji.

Najwięcej, bo prawie 40% procent drewna trafiło do firmy drzewnej na Podkarpaciu.

- Cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, co dobrze świadczy o ich kondycji i rosnącej pozycji na rynku - mówiła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Mamy też prawo do satysfakcji z tego powodu, że drewno sprzedane na submisji nie trafi do pieca czy na podkłady kolejowe, ale w postaci cennych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat. Wierzę też, że nabywcy mają powody do zadowolenia, bo włożyliśmy dużo pracy, by nasza oferta była atrakcyjna. Podziękowania kieruję do leśniczych i specjalistów od wyceny drewna przygotowujących przetarg.

Dyrektor Zagrobelna, podsumowując wyniki przetargu, podkreślała, że wymiar ekonomiczny submisji jest ważny, ale niezwykle istotne znaczenie ma też promocja polskiego drewna i naszego regionu, w którym zasoby drzewne wciąż rosną. Submisje drewna w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

                                                                               Tekst: Edward Marszałek

                                                                                   rzecznik prasowy RDLP w Krośnie